معرفی المان های فرکانس بالا کانکتور TNC

نویسنده مطلب : ایمان اکبری
تاریخ ارسال : 2015-07-03 18:45:53

کانکتور TNCکوتاه شده عبارت  Threaded Neil-Concelman می باشد در واقع نسخه پیچ دار کانکتور BNC می باشد. این کانکتور امپدانس 50 اهم داشته و محدوده فرکانس DC تا GHz 11 کار می کند. این نوع کانکتور در فرکانس های مایکرویوی عملکرد بهتری نسبت به کانکتور BNC دارد. کانکتور مذکور در سال 1950 میلادی توسط Paul Neil از آزمایشگاه Bell و Carl Concelman  از Amphenol ابداع شد. از کانکتور TNC در محدوده وسیعی از کاربردهای رادیویی تا سیمی استفاده می شود. این نوع کانکتور را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

TNC SAMPLE

کانکتور های TNC با دو نوع پلاریته استاندارد و معکوس تولید می شوند. در پلاریته معکوس مغزی کانکتور در نوع نری و مادگی جابجا می شود و بدین وسیله به کاربر اطمینان می دهد که نوع معکوس با نوع استاندارد متصل نخواهد شد. البته قابل توجه است که ممکن است برخی از تولید کنند گان به جای جابجا کردن مغزی کانکتور  قسمت پیچ را در دو نوع نری و مادگی جابجا کنند.

 

ویژگی ها و مزایا :

  • شیوه اتصال مکانیکی پیچ و مهره ای به کاربر اطمینان می دهد که در کاربردهای با لرزش شدید اتصال کانکتور قطع نمی شود.
  • ساختمان با دوام
  • قابلیت کار در محدوده DC تا GHz 11 در بسیاری کاربردها.

انواع مختلف

گروه اول شامل کانکتور هایی است که از یک طرف به کابل کواکسیال متصل می شوند و کاربرد آنها در قسمت کابل ها می باشد(یعنی به کابل متصل می شوند). نحوه اتصال به کابل کواکسیال به دو صورت پرسی و لحیم می باشد. انواع این نوع کانکتور در تصویر زیر نشان داده شده اند. این نوع کانکتور ها به Cable mount مشهور هستند.

TNC group1

گروه دوم شامل کانکتور هایی است که بر روی PCB متصل می شوند. این کانکتور ها به PCB Mount مشهور هستند و به دو صورت Plug و Jack در دسترس می باشد. برخی از این نمونه ها در تصویر زیر نمایش داده شده اند. روش نصب این نوع کانکتور به این صورت است که PCB برای سوار شدن پایه ها سوراخ کاری می شود و پایه ها درون این سوراخ ها جای می گیرند و سپس لحیم کاری می شوند.

TNC GRUP2

اصطلاحات در انواع کانکتور TNC

Straight Plug  یا R/A Plug: این دو نوع plug برای اتصال در زوایای مستقیم یا 90 به کار می روند. بسته به اینکه از نظر مکانیکی در کدام نوع به کابل و ساختار کمترین فشار وارد شده و دوام اتصال بیشتر است یکی از این دو نوع انتخاب می شود. در تصاویر فوق برخی از کانکتور های TNC با این مشخصات نمایش داده شده اند.
Straight Jack یا Bulkhead Jack یا Panel Jack : این سه نوع Jack بسته به اینکه دوام مکانیکی و اتصال و سازگاری با انتخاب کدام یک بهترین نتیجه را دارد انتخاب می شوند. دو نوع Panel و Bulkhead در جایی کاربرد دارند که ساختار درون یک محفظه قرار می گیرد(مثل فیلتر یا کوپلر یا تابلوی اتصالات). در نوع Panel به سوراخ کاری در محفظه یا پانل نیاز است در حالی که در نوع Bulkhead به سوراخ کاری در پانل یا محفظه نیازی نیست. در تصاویر فوق برخی از کانکتور های TNC با این مشخصات نمایش داده شده اند.
Cable Mount یا PCB Mount : بیانگر نوع اتصال کانکتور هستند. Cable Mount برای اتصال به کابل کواکسیال، PCB Mount برای اتصال روی PCB استفاده می شود. برخی از نمونه های این نوع اتصالات در تصاویر فوق نمایش داده شده اند.
پلاریته یا Polarity بیانگر نوع زوج Jack و هسته مرکزی است. در صورتی که هسته مرکزی نری بوده و قسمت بیرونی Plug باشد یا هسته مرکزی مادگی بوده و قسمت بیرونی Jack باشد پلاریته استاندارد (Standard)  می باشد. در صورتی که هسته مرکزی مادگی بوده و قسمت بیرونی Plug باشد یا هسته مرکزی نری بوده و قسمت بیرونی Jack باشد پلاریته معکوس یا RP (Reverse Polarity)  می باشد در تصویر زیر دو نوع پلاریته نمایش داده شده اند. از طریق پلاریته می توان از اتصال دو نوع سیستم مختلف به یکدیگر جلوگیری کرد. در تصویر زیر مفهوم پلاریته استاندارد و معکوس نمایش داده شده است.

TNC plarity

کاربردها:

  1. آنتن ها
  2.  کاربرد صنعتی
  3.  کاربرد بیسیم
  4.  کاربردهای نظامی
  5. کاربردهای پهن باند

در تصویر زیر برخی از کاربردهای کانکتور TNC را مشاهده می کنید.

TNC Application

 

 


برچسب ها{کانکتور،کانکتور مایکرویوی، کانکتور RF، کانکتور TNC، connector، TNC connector، RF connector، Microwave connector}

 

 

 

 

نظرات
نظر جدید
172
تعداد اعضا
filter picture
antenna picture