آموزش طراحی آنتن های تشدید کننده دی الکتریک قسمت سوم : ویژگی ها

نویسنده مطلب : ایمان اکبری
تاریخ ارسال : 2014-12-26 16:07:36

از جمله  ویژگی های آنتن تشدید کننده (رزونانسی) دی الکتریک می توان موارد زیر را نام برد :
1)    ابعاد این آنتن ها متناسب با طول موج در خلا بر روی مجذور ثابت دی الکتریک آن می باشد . به عبارت دیگر، ابعاد این نوع آنتن ها با افزایش ثابت دی الکتریک کاهش می یابد.
2)    ثابت دی الکتریک می تواند از 3 تا بالای 100 تغییر کند که انعطاف پذیری زیادی را برای کنترل ابعاد و پهنای باند فراهم می کند.
3)    عملکرد این آنتن ها در فرکانس های امواج میلیمتری می تواند با انتخاب مواد دی الکتریک کم تلف، به دلیل نبود امواج سطحی و تلفات هادی، دارای بازده بالا باشد.
4)    بسته به شکل هندسی آن ها, مد های بسیاری را می توان تحریک کرد. مد های مختلف الگو های تشعشعی مختلفی را به دست می دهند که از این تفاوت می توان برای پوشش نیاز های مختلف در این زمینه بهره جست.
5)    ضریب کیفیت تشعشع مد های ذکر شده به نسبت جانبی  ( برای مثال طول به ارتفاع برای مکعب مستطیل و شعاع به ارتفاع برای استوانه) بستگی دارد. نسبت جانبی یکی از پارامتر های بسیار مهم در طراحی آنتن های DRA می باشد زیرا درجه آزادی بیشتری را برای طراح فراهم می کند.
6)    از روش های گوناگون می توان برای تحریک این آنتن ها بهره جست. برای مثال، تغذیه بوسیله روزنه, پروب، خطوط هم صفحه، خط ریزنواری و موجبر انجام می شود که این روش ها سازگاری خیلی خوبی با فناوری های ساخت مدارهای فرکانس بالا دارد.
7)    این آنتن ها برای بهره برداری در محدوده وسیع فرکانسی از 3/1 تا 40 گیگاهرتز طراحی می شوند.
8)    این آنتن ها به دلیل داشتن ضریب دی الکتریک بالا برای نگه داشتن توان های بالا مناسب هستند. ویژگی های مذکور سبب می شود که این آنتن ها برای کار در محدوده تغییرات وسیعی از دما، به دلیل وجود مواد سرامیکی پایدار از لحاظ گرمایی، مناسب باشند.
9)    این آنتن ها در مقایسه با آنتن های ریزنواری پهنای باند امپدانسی وسیع تری دارند. این ویژگی به این خاطر است که این آنتن ها از طریق تمام سطح خود بجز صفحه زمین تشعشع می کنند در حالی که آنتن های ریزنواری تنها از طریق شکاف های کناری تشعشع می کنند.
از معایب این آنتن ها می توان عموما به فرآیند ساخت آن ها اشاره کرد چرا که برای ساخت آن ها از شکل دهی قالب های مواد سرامیکی بهره می برند و برای تحریک این آنتن ها برای مثال اگر از پروب استفاده کنیم نیاز به مته کاری داریم در نتیجه فرآیند تولید این نوع آنتن ها بخصوص به صورت آرایه ای پرهزینه تر از ساخت آنتن مدار چاپی است. اگر چه با تولید انبوه این نوع آنتن ها و یا انتخاب شکل هایی که فرآیند ساخت آنها ساده تر می باشد، می توان هزینه نهایی را کاهش داد، اما معمولا معیار اقتصادی چندان مهم نیست چرا که در بسیاری از کاربردها، کارآیی از هزینه مهم تر است واین نوع آنتن ها راه حل خوبی برای این مسئله هستند.

برچسب ها [ آنتن، تشدید کننده، دی الکتریک، رزونانسی، عایقی، dielectric resonator antenna، ویژگی ها، dra ]

 

نظرات
نظر جدید
172
تعداد اعضا
filter picture
antenna picture